logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Gminna Izba Tradycji

GMINNA IZBA TRADYCJI

„Utrwalamy dla naszych dzieci i wnuków wspomnienie o „garnkach, co schną na płotach do góry dnem”, o „żelazku co duszę ma” oraz o wielu innych przedmiotach i związanych z nimi czynnościach. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by wyedukowany mądrala władający biegle angielskim i surfujący w wielką wprawą po Internecie, wiedział również jak wyglądały i do czego służyły kierzanka i cyniotko, jak klepano kosę, międlono len czy wypiekano chleb”.

Uroczyste otwarcie Gminnej Izby Tradycji odbyło się podczas realizacji projektu „Folk Festiwal Rudniki- Mostenka” w czerwcu 2009r. Od pomysłu Wójta, który zainicjował powstanie izby w miesiącu marcu 2009 roku, do momentu otwarcia upłynęło 3 miesiące .

W tym czasie dokonano remontu pomieszczenia, a dyrektor i pracownicy Domu Kultury pozyskali i przygotowali eksponaty, które zostały pięknie wyeksponowane w odpowiednio do tego przygotowanej izbie. Możemy pochwalić się pokaźnymi zbiorami starych sprzętów codziennego użytku, maszyn rolniczych i innych historycznie cennych przedmiotów. Zgromadzone eksponaty u niektórych budzą wspomnienia, innych zapoznają z historią naszego regionu , dawnymi rzemiosłami wsi, prezentują wygląd wiejskiej chaty. Ekspozycja pokazuje jak szybko teraźniejszość staje się przeszłością.

Izba.jpeg Izba2-M.Lukas.jpeg Izba3.jpeg Izba3-M.Lukas.jpeg

Remont Izby Tradycji

W dniu 12.04.2013 r. podpisana została umowa na wykonanie remontu pomieszczeń Gminnej Izby Tradycji w Rudnikach . Wszystkie prace remontowe zostaną wykonane do 05.07.2013 r. przez firmę PPHU „Import Export AL-WOJ” Wojciech Suchowski z Kowali.

Prace remontowo-budowlane zaczęły się w połowie kwietnia. Do tej pory została wykonana wymiana instalacji elektrycznej. Do wykonania pozostały jeszcze następujące prace: wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, tynkowanie, wykonanie posadzek betonowych, plotkowanie, malowanie ścian i sufitów. Prace przeprowadzane są pod fachowym nadzorem oraz idą zgodnie z ustalonymi terminami. Miejmy nadzieje, że wyremontowana Gminna Izba Tradycji przyciągnie oko nie tylko mieszkańców Gminy Rudniki, ale również przyjeżdżających gości i turystów.

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki pozyskanym środkom europejskim w ramach programu PROW na lata 2007-2013. Cała inwestycja to koszt 32 948,42 zł w tym 21 500 zł to środki stanowiące dofinansowanie z UE.