XXIII Spotkanie Muzyków Jazzowych w Rudnikach
„Inwestujemy w twoją przyszłość”
Impreza jest realizowana w ramach projektu „Opolskie kwitnące muzycznie” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu województwa opolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.
Mikołajkowe jazzowanie
Rudnickie spotkania jazzowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród wykonawców, jak i odbiorców. W mikołajki 6 grudnia miłośnicy jazzu mieli niepowtarzalną okazję spędzić wspaniały wieczór z muzyką w doskonałym wykonaniu.
Tegoroczną 23 edycję imprezy uświetnił niezapomniany koncert Jana ”Ptaszyna” Wróblewskiego. Już samo pojawienie się legendy polskiego jazzu, saksofonisty, kompozytora, dyrygenta i dziennikarza, stało się obietnicą doskonałego koncertu. „Ptaszyn” współpracował z najwybitniejszymi jazzmanami polskimi. Grał m.in. z legendarnym Sekstetem Komedy, Kwintetem Jerzego Miliana, grupą Andrzeja Kurylewicza. Szerszej publiczności znany z audycji w „trójce” Polskiego Radia.
W Rudnikach Jan ”Ptaszyn” wystąpił w dwóch składach muzycznych. W duecie z Pawłem Tartanusem, wokalistą i instrumentalistą /banjo/. Muzycy od 2003 roku tworzą Ultra Tradycyjne Duo. Już sama nazwa wskazuje, że muzyka którą wykonują jest na wskroś przeszyta wspomnieniem amerykańskich melodii złotej ery jazzu. Jazzowe standardy w połączeniu z odrobina żartu tworzyły mieszankę pozytywnej energii w najczystszej postaci.
Świetnie spisali się również muzycy z Quartetu towarzyszącemu mistrzowi saksofonu, a mianowicie: Wojciech Niedziela/fortepian/, Michał Kapczuk/kontrabas/, Marcin Jahrn /perkusja/. Gorące brawa i owacja na stojąco były wyrazem uznania dla talentu i umiejętności muzycznych artystów.
W części konkursowej zaprezentowało się 9 zespołów. Komisja artystyczna w składzie: Edward Wcisło, Ryszard Strojec i Piotr Furtas przyznała nagrody i wyróżnienia wszystkim uczestnikom spotkania.
I miejsce - Łukasz Knapik Jazz Group
I miejsce - Anna Andrzejewska Quintet z Częstochowy
Dwie równorzędne II nagrody :
- Ramzes Jazz Group z Rudnik
- Piece of Jazz z Częstochowy
Trzecie miejsce zespół Wise Choise z Praszki
Nagrodą uhonorowana została również Roxana Dąbrowska z grupą Take Styl z Opola za interpretację jazzową wykonanego programu.
Miłym zaskoczeniem była prezentacja muzyczna łącząca muzykę ludową z jazzem w wykonaniu grupy TAKE STYL z Opola i solistów z ludowego zespołu SILESIA. Tego przez 23 lata jazzu w Rudnikach jeszcze nie było! Otrzymali nagrodę specjalną.
Ponadto wyróżnieniami za umiejętności wykonawcze uhonorowano: Tomasza Kiepurę z zespołu Piece of Jazz z Częstochowy oraz Cypriana Baszyńskiego z zespołu Anna Andrzejewska Quintet .
Natomiast w kategorii prezentacji jazzu tradycyjnego : I miejsce- Karpeta Jazz Brothers z Wrocławia, a II miejsce - Sweet & Hot Jazzband z Łodzi. Obydwie grupy zaprezentowały się rewelacyjnie , chociaż ze względu na ograniczenia czasowe spotkań nie miały możliwości pokazać wszystkiego co potrafią. Aby zadowolić naszą stałą już publiczność, proponujemy kolejną imprezę jazzową, tym razem wiosną. Byłby to jazz tradycyjny w wykonaniu w/w grup muzycznych. Po prostu „ten stary, dobry jazz”, który pojawi się w Centrum Spotkań Jazzowych w Rudnikach w drugiej połowie kwietnia 2015 roku. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich fanów tej muzykiJ
Po raz pierwszy w historii naszych spotkań wprowadzono NAGRODE PUBLICZNOŚCI , którą otrzymał zespół RAMZES JAZZ GROUP reprezentujący gminę Rudniki . Grupa uhonorowana została również nagroda Prezesa Opolskiego Towarzystwa Jazzowego – Tadeusza Pabisiaka, który zaprosił naszych muzyków na Festiwal Jazzowy w Mosznej. Serdeczne gratulacje!!!
Po zakończeniu prezentacji konkursowych muzyczny wieczór uświetnił kolejny koncert, tym razem w wykonaniu zespołu CALL ME UNIQUE QUINTET w składzie: Call Me UNIQUE /Natasha Brown/ UK/USA – gitara, vocal , Luis Nubiola /CU/ - saxophon, Przemysław Raminiak /PL/-piano, Bartek Kucz/PL/-bass,moog, Frank Parker /USA/ - drums. Gościnnie wystapił Maciej Fortuna - znakomity trębacz. Ze sceny popłynęła świetna muzyka w doskonałym wykonaniu. Publiczność była zachwyconaJ
Impreza realizowana była w ramach projektu „Opolskie kwitnące muzycznie II” współfinansowanego przez Unie Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu województwa opolskiego w ramach regionalnego programu operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Przedsięwzięciu patronują niezmiennie od wielu lat: Marszałek Województwa Opolskiego, Starosta Powiatu Oleskiego oraz Wójt Gminy Rudniki i wszyscy wymienieni zaszczycili swoją obecnością organizowane przez GOKSiR przedsięwzięcie muzyczne.
Patronat medialny sprawowały: Radio Opole, Radio Ziemi Wieluńskiej, ool24.pl, Kulisy Powiatu i TVP3 Opole.
GALERIA ZDJĘĆ