logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” –

obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada świętowaliśmy wyjątkową rocznicę: 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym naszym kraju odbyły się tysiące imprez upamiętniających to niezwykłe wydarzenie. O doniosłym charakterze tego dnia świadczyły biało – czerwone flagi, które powiewały na wietrze w wielu domach. Tę wyjątkową datę uczciliśmy także w naszej małej ojczyźnie.

Obchody Święta Niepodległości w Rudnikach rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. w intencji naszej Ojczyzny i modlitwy za tych, którzy w walce o wolność ponieśli cenę najwyższą – oddali własne życie.

Po południu w związku z narodowym jubileuszem w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się występy artystyczne. Publiczność obejrzała  najpierw przedstawienie przygotowane, specjalnie na tę okazję, przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudnikach. Młodzież przypomniała najważniejsze wydarzenia historyczne, które doprowadziły Polaków do odzyskania niepodległości i pokazała, jak trudną drogę  naród polski przeszedł, by móc cieszyć się znów wolnością. Pamięć o tych zdarzeniach przetrwała w żołnierskich, patriotycznych piosenkach, które zgromadzeni widzowie międzypokoleniowo odśpiewali  z młodzieżą szkolną.

W dalszej części programu wystąpiły solistki sekcji wokalnej działającej przy rudnickim domu kultury, przygotowane przez Dawida Adamskiego. Każda z wykonanych przez nie pieśni kierowała nasze myśli ku ważnym, ale i bolesnym momentom naszej narodowej historii. Pieśni wojenne, powstańcze i te z czasów nie aż tak odległych przypomniały o  niezłomności narodu i sile idei wolności.

Występy artystyczne zakończył koncert folkowego zespołu Góralska Hora.  W jego  repertuarze znalazło się kilka pieśni patriotycznych, ale muzycy tej kapeli dali publiczności przede wszystkim sporą dawkę  radosnej i żywiołowej muzyki góralskiej, która sprawiła, że w dobrych  nastrojach zakończyliśmy w tym dniu obchody  Narodowego Święta Niepodległości. 

Nie było to jedyne przedsięwzięcie w tym roku, którym upamiętniliśmy tak wspaniały jubileusz. Warsztaty patriotyczne i Narodowe Czytanie w bibliotece,   konkurs plastyczny „Polsko- Tobie 100 lat”, wystawa malarska „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” czy Rudnicki Bieg dla Niepodległej to nasz maleńki, w skali całego kraju, wkład w budowanie narodowej więzi i zachowanie pamięci o przeszłości i ludziach, którzy o wolność walczyli i dla niej ginęli.