logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Biesiada Wielkanocna 2019

 Tradycyjnie w okresie przedświątecznym Ośrodek Kultury w Rudnikach organizuje biesiadę świąteczną z udziałem przedstawicieli  sołectw naszej gminy. Aby poczuć przedsmak Świąt  Wielkanocnych zaproszone do  udziału kobiety  przygotowują potrawy i wypieki  świąteczne, wymieniają się przepisami i doświadczeniami kulinarnymi. Bardzo istotna jest  też  dekoracja  stołu. Najważniejszy jest jednak towarzyski i integracyjny wymiar tego spotkania.

        W czwartek, 11 kwietnia, z możliwości wspólnego biesiadowania skorzystało 13 sołectw,  a mianowicie: Rudniki, Żytniów, Julianpol, Porąbki, Bobrowa, Bugaj, Dalachów, Faustianka, Mirowszczyzna, Janinów, Jaworzno, Jelonki, Młyny. Komisja w składzie: Joanna Podgórska-Wiercińska z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Oleśnie,  Anna Sekienda – zastępca Wójta  Gminy Rudniki, Janina Pawlaczyk  i Zdzisława Sykulska – miała nie lada problem z  podziałem nagród. W tym roku oceniane były tradycyjne serniki. Najsmaczniejszy okazał się serniczek z  przygotowany  przez reprezentację sołectwa Żytniów, która otrzymała I nagrodę. Dwa równorzędne drugie miejsca  zajęły  sołectwa Jelonki  i Janinów. Trzecią nagrodę odebrało  sołectwo Porąbki. Pozostali uczestnicy otrzymali równorzędne wyróżnienia oraz upominki w postaci pięknych, ręcznie wykonanych pisanek wielkanocnych. Serdeczne podziękowania oraz życzenia świąteczne złożyli  wszystkim biorącym udział w biesiadzie paniom oraz sołtysom -  Wójt Gminy Grzegorz Domański i Dyrektor GOKSiR –Arkadiusz Spodymek.

            Stoły uginały się od przeróżnych specjałów. Były jaja wielkanocne, sałatki, żurki z białą kiełbaską, babki  oraz wiele innych  pięknie zaprezentowanych i bardzo smakowitych potraw. Na zakończenie spotkania jedna z uczestniczek biesiady, pani Małgorzata Królikowska z Bugaja przeczytała wiersz swojego autorstwa pt. „Biesiada Wielkanocna 2019”

 „Jak co roku o tej porze GOK robi co może.

 Organizuje nam spotkanie byśmy zjedli wielkanocne śniadanie.

Wspaniałe będą dziś dania z wielkanocnego śniadania.

Na świątecznym stole dań jest bez liku lecz nie zapomnieliśmy o serniku.

Nasz sernik rozpływa się w ustach, gdyż jest to wielkanocna rozpusta.

Każdy znajdzie tu danie dla siebie, byśmy poczuli się jak w niebie.

Spotkanie upłynęło nam miło i szkoda, że tak szybko się skończyło.

WESOŁYCH  ŚWIĄT!”