logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Warsztaty wielkanocne w bibliotekach

O pisankach, zajączku, śmigusie i dyngusowaniu…

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne -  jedne z najpiękniejszych i najradośniejszych świąt w roku, związane z wiarą, niepowtarzalną polską tradycją i wiosną. W tym roku my także postanowiliśmy włączyć się w przedświąteczne przygotowania.   

4 kwietnia w filiach bibliotecznych w Cieciułowie i Żytniowie, a  12 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudnikach odbyły się warsztaty wielkanocne rękodzieła artystycznego.

W Cieciułowie dzieci tworzyły świąteczne kartki techniką iris folding, a następnie samodzielnie przyozdabiały je różnymi elementami wykrojonymi z wzorzystych papierów. Motywem przewodnim wszystkich prac była świąteczna pisanka. Powstały śliczne kartki,

a tworzenie ich z pewnością wprowadziło wszystkich w dobry  nastrój. W Rudnikach i Żytniowie dzieci wykonały natomiast piękne wieńce wielkanocne i umieściły na nich w formie ozdób symbole świąteczne: pisanki, zajączka, wiosenne kwiaty. Elementy te zainspirowały uczestników spotkania w Rudnikach  do poszerzenia formuły warsztatów i  pogłębienia wiedzy o znaczeniu wielkanocnych symboli. Dlaczego pisanka jest symbolem Świąt Wielkanocnych, skąd wziął się świąteczny „zajączek”, co oznaczał śmigus, a co dyngus i kiedy te dwa zwyczaje stały się jednym. Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się z książki „Opowiedz mi mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne”. Uczestnicy warsztatów w radosnych nastrojach, bogatsi o wiedzę nt. tradycji świątecznych i z pięknymi wieńcami wielkanocnymi w ręku wrócili do domów, by z niecierpliwością oczekiwać na  prawdziwe pisanki, „zajączka” i mokry śmigus – dyngus.