logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Festiwal czytania w bibliotece

7 czerwca, o godz. 10.00 w całej Polsce rozpoczęła się akcja promująca czytelnictwo pod hasłem Jak nie czytam, jak czytam.  Gminna Biblioteka Publiczna w Rudnikach włączyła się w tę inicjatywę, adresując swoje działania do najmłodszych czytelników.

7 czerwca był u nas jednocześnie ostatnim dniem Festiwalu Czytania. Jak co roku o tej porze,  już po raz piąty Gminna Biblioteka zorganizowała dla najmłodszych trzydniowe spotkania z książką i zabawą.   W dniach 5 – 7 czerwca gościliśmy u nas wszystkie grupy przedszkolne z Rudnik.  W tym roku, zmotywowani niedawną wizytą autorki u nas, postawiliśmy na twórczość pani Ewy Stadtmüller. Punktem wyjścia trzech czytelniczych spotkań było czytanie dzieciom jej książek, a potem zabawa i wspólne przeżywanie przygód.

Najstarsza grupa przedszkolaków  poszukiwała odpowiedzi na pytanie, co to jest szczęście. Pomagał im w tym zadaniu bohater książki zatytułowanej Chrabąszcz Dyzio. Jak chrabąszcz Dyzio szukał szczęścia. Dzieci jasno określiły, kiedy są szczęśliwe.  Wśród wielu pomysłów powtarzał się jeden: kiedy dobrze się bawią. Z możliwości wspólnej zabawy skorzystaliśmy natychmiast. W nawiązaniu do treści czytanej bajeczki zamieniliśmy się w chrabąszcze i pszczoły. Każda drużyna miała swoje bojowe zawołanie i rozpoczęła się rywalizacja w iście owadzich dyscyplinach. Zakończyło się remisem, ale zabawy było co niemiara. Na pamiątkę spotkania dzieci wykonały magnesik - pszczółkę i w dobrych nastrojach wróciły do przedszkola.

Kolejny dzień naszego Festiwalu należał do przedszkolaków z grupy średniej. Najpierw  poznały one skrzata Jagódkę- sympatycznego bohatera całej serii książeczek i wysłuchały opowieści o tym, jak dzięki książkom można spełniać marzenia. Dzieci  wspólnie doszły do wniosku, że gdy się czyta można znaleźć się tam, gdzie się chce i zostać tym, kim się chce. Za przykładem bohaterów czytanej opowieści wyruszyły więc na safari po Afryce. Spotkania z dzikimi zwierzętami wcale nie okazały się takie straszne, a na dodatek każde dziecko zabrało do domu po jednym egzotycznym zwierzaku, tyle tylko że w formie samodzielnie wykonanych, ozdobnych  magnesów na lodówkę.

W dniu ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam bibliotekę odwiedziły najmłodsze dzieci z rudnickiego przedszkola. Najpierw było wspólne czytanie. Książeczka nosiła tytuł Co w trawie piszczy Ewy Stadtmüller. Potem wywiązała się rozmowa o wiosennej łące i jej mieszkańcach, co tylko zachęciło do tego, by taką łąkę z kolorowego brystolu stworzyć. Brakowało tylko kwiatów, ale najmłodsi poradzili sobie z tym problemem i szybko przyozdobili łączkę ślicznymi, samodzielnie wykonanymi kwiatuszkami. Na zakończenie była piosenka i tak muzycznym akcentem zakończyliśmy tegoroczny Festiwal Czytania.

 Mamy nadzieję, że zachęciliśmy do czytania książeczek pani Ewy Stadtmüller i przeżywania w ten sposób wielu wspaniałych przygód.  Wszystkim dzieciom i ich opiekunom serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkania i już dziś zapraszamy za rok.