logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Dożynki Wojewódzkie 2019

Tegorocznym gospodarzem Dożynek Wojewódzkich była gmina Lewin Brzeski. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w minioną niedzielę 8 września  w miejscowym kościele, po czym wszystkie delegacje wieńcowe udały się na stadion. Dziękując za zebrane plony, mieszkańcy wszystkich gmin prezentowali swoje korony żniwne. Naszą gminę godnie reprezentowało Sołectwo Kuźnica wraz ze swą zwycięską koroną (korona nr 29).
Z ponad 40 zaprezentowanych koron żniwnych, najpiękniejsze okazało się dzieło z Gościc – Gmina Paczków (korona nr 24), a także korona z Puszyny -Gmina Korfantów (nr 14), która już w tym roku pojedzie na Dożynki Prezydenckie w Spale.

Równie ważnym punktem dożynek, był konkurs, którego jury wskazywało najciekawsze regionalne produkty tradycyjne w czterech kategoriach: pochodzenia zwierzęcego, pochodzenia roślinnego, produkty zwierzęce i napoje regionalne.
Nasze Kulinarne Dziedzictwo to konkurs, którego celem jest identyfikacja i promocja polskich produktów regionalnych, osadzonych głęboko w rodzimej  tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami i wg tych samych receptur.
Ma charakter otwarty, więc przystąpić może do niego każdy producent wyrobów regionalnych i tradycyjnych, spełniających kryteria konkursowe.

W tym roku mieszkanka naszej gminy, Pani Marianna Wróbel, zajęła I miejsce w kategorii produktów i przetworów pochodzenia roślinnego w podkategorii produkty zbożowe, za chleb żytnio-pszenny z ziarenkami. Serdecznie gratulujemy!
Oprócz Pani Marianny, pięknie zaprezentowali dziedzictwo kulinarne naszej ziemi Państwo Grażyna i Jerzy Wilk z Młynów. 


Pomysłodawcą i organizatorem  konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, a współorganizatorami - Marszałek Województwa Opolskiego oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie natomiast organizatorem przedsięwzięcia na szczeblu krajowym jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wspólnie ze Związkiem Województw RP.