Warsztaty wielkanocne w bibliotekach
O pisankach, zajączku, śmigusie i dyngusowaniu…
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne - jedne z najpiękniejszych i najradośniejszych świąt w roku, związane z wiarą, niepowtarzalną polską tradycją i wiosną. W tym roku my także postanowiliśmy włączyć się w przedświąteczne przygotowania.
4 kwietnia w filiach bibliotecznych w Cieciułowie i Żytniowie, a 12 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudnikach odbyły się warsztaty wielkanocne rękodzieła artystycznego.
W Cieciułowie dzieci tworzyły świąteczne kartki techniką iris folding, a następnie samodzielnie przyozdabiały je różnymi elementami wykrojonymi z wzorzystych papierów. Motywem przewodnim wszystkich prac była świąteczna pisanka. Powstały śliczne kartki,
a tworzenie ich z pewnością wprowadziło wszystkich w dobry nastrój. W Rudnikach i Żytniowie dzieci wykonały natomiast piękne wieńce wielkanocne i umieściły na nich w formie ozdób symbole świąteczne: pisanki, zajączka, wiosenne kwiaty. Elementy te zainspirowały uczestników spotkania w Rudnikach do poszerzenia formuły warsztatów i pogłębienia wiedzy o znaczeniu wielkanocnych symboli. Dlaczego pisanka jest symbolem Świąt Wielkanocnych, skąd wziął się świąteczny „zajączek”, co oznaczał śmigus, a co dyngus i kiedy te dwa zwyczaje stały się jednym. Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się z książki „Opowiedz mi mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne”. Uczestnicy warsztatów w radosnych nastrojach, bogatsi o wiedzę nt. tradycji świątecznych i z pięknymi wieńcami wielkanocnymi w ręku wrócili do domów, by z niecierpliwością oczekiwać na prawdziwe pisanki, „zajączka” i mokry śmigus – dyngus.